TERMAL SU

Termal Su

1-Kaynak adi: Nigde ili,Ulukisla ilçesi,Çiftehan Kasabasi,Çiftehan Kaplica suyu.

2-Degerlendirme Tarihi: 12 Kasim 2009

3-Analiz raporuna göreDogal tedavi unsurununNiteliginin tanimlanmasi:(Suyun/peloidin Tanimi):T.C Saglik Bakanligi Refik Saydam Hifzisihha Merkezi Baskanligi, Gida Güvenligi ve beslenme Arastirma MüdürlügüLaboratuvarinin 16/10/2009 gün ve B.10.1.RSH.0.09.120/02/3916-1 Sayili raporu ile DSI TAKK Dairesi Baskanliginin15.10.09gün ve 09-319 istek numarali raporuna göre toplam mineralizasyonu 1805,14 mg /Lt, Kaynak Çikis sicakligi 53 C Termomineralli Su.

4-Niteligine göre Dogal tedavi unsurunun Tibbi Balneolojik Tanimlanmasi: Anilan Kaynak Toplam 1805,14 mg/Lt Mineralizasyonu olan,florürlü (1,11 mg/Lt) Termomineralli sudur.Banyo uygulamalari seklinde inflamatuvar Romatizmal hastaliklarin (Romatiodartrit ankilozan spondilit basta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel agrisi ,osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastaliklarinin ;miyozit tendinit,travma,fibromiyalji sendromu gibi yumusak doku hastaliklarinin tedavisinde tamamlayici tedavi unsuru olarak; Ortopedik operasyonlar, Beyin ve sinir cerrahisi sonrasi gibi uzun süre hareketsiz kalma durumlarinda mobilizasyon çalismalarinda; kronik dönemde seçilmis Nrolojik rahatsizliklarda, Cerbral palsy gibi hastaliklarin edavisinderehabilitasyon amaciyle,Stres Bozuklugu, nürovejatatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarinda ve spor yaralanmalarinda tamamlayici tedavi unsuru olarak kullanilabilir niteliktedir.

Kaynagin içerdigi arsenik miktari (0,03 mg/Lt) !!! Suyun sürekli içme seklinde kullanilmasi durumunda sakinca yaratabilecek düzeydedir. Bu nedenle suyun sürekli içme seklinde kullanimlari engellenmelidir.!!!

 

Sarayhan Termal Hotel

5-Tibbi degerlendirme Kurulunun Bu Kaynakta Kurulmasi Muhtemel Tesisle Ýlgili Önerileri:

1- Banyo uygulama birimlerinde ( Kaplicalar yönetmeligi Madde 11 a,b deki esaslara uyulmasi gerekmektedir. " Termal tedavi Havuz/Havuzlari,
" Sira Banyolari(Küvetler),
" Lokal Banyo aygitlarinin (ekstremite, Oturma Banyolari) Kurulmasi

2- Planlaniyor ise Fizik tedavi uygulamasinda Kaplicalar Yönetmeligi Madde 8ve 12 de belirtilen hususlarin dikkate alinmasi,

3- Tesiste ,Kaplicalar yönetmeligi Madde 14 a,b ve c bendinde belirtilen asgari personelin ; laboratuvar düsünülüyorsa Laboratuvar teknisyeninin bulundurulmasi önerilmektedir.

Termal Dönemler

Yedişer gece kullanımlık sabit sistem. Her yıl aynı tarihte kullanabileceğiniz, isterseniz dilediğiniz birine kullandırabileceğiniz, ister kiraya verebileceğiniz devremülkünüzün tadını çıkarın.

Termal Suyun Faydaları

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN KRONİK DÖNEMLERİNDE;

KRONİK BEL AĞRISI, EKLEM HASTALIKLARI, MİYOZİT TENDİNİT, TRAVMA, YUMUŞAK DOKU HASTALIKLARI, gibi rahatsızlıkların tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak;

Ortopedik operasyonlar, Beyin vee sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süre hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında; kronik dönemde seçilmiş Nörolojik rahatsızlıklarda, beyin felci gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanabilir niteliktedir.