ÇİFTEHAN

Çiftehan

Sarayhan Termal Hotel

Çiftehan adini kasaba girisindeki iki handan aldigi söylenmektedir. Anadolu,nun bati kapisi olan çiftehan: sicak su kaynak lari nedeni ile m.ö ilk çaglarda baslamak üzere dikkatleri çekmeye baslamýstir.bu güne kadar sicak su kaynaginin ne zaman ortaya çiktigi bilinmemektedir ilk olarak m.ö 324 yilinda kral ömer nigde ilini topraklarina katmasi ardindan çiftehan sicak suyu ile dikkatleri çekmistir. Bu dönemde güvenlik nedeni ile çiftehan merkezinde bir yapilanma olusmasina ragmen çiftehanin görev ve amaçlari ve tepelerinde yeralti kaya topyalari yaptirmistir. Bölge eti frig ve roma dönemlerine yerlesim yeri olmustur.

Roma imparatorlugu döneminde kapadokyanin en önemli eyaleti olmasi nedeni ile çiftehan bir önemli kapi görevini görmüstür. Bölgede yapilan arkeolojik kazilara göre etiler zamanindan beri yerlesme sahasý olarak kullanilmiþtir.

Misir kraliçesi kleopatranin tarsusta yasam sürerken sik sik bu kaplicaya gelerek uzun süre kaldigi suyun genclestirici, güzellestirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandigi söylenmektedir. Çiftehan kaplicalarinin eski havuzun temel kismi roma dönemine aittir. bu gün ayakta bulunan ve kullanilmakta olan havuzlu banyolar selçuklu türkleri zamninda yapilmistir. Havuzlu banyo selçuklu mimarisinin özelliklerini tasimaktadir.

Roma imparatorlugu döneminde Antakya ardindan hristiyanligin toros daglarini asip tutundugu en önemli yerlesim birimi Çiftehan ve ulukisla kesimleridir. Hristiyanligin ilk ve önemli yerlesim birimleridir. Bizans döneminde Çiftehan Sasani ve Arap akýnlarýna maruz kalmistir.

Bizans imparatorlari ülkenin dogu kesimini özellikle toros geçitlerinin agzinda bulunan çiftehan ve ardindaki nigde koruma ve vurus haline getirmek amaci ile burada önemli askeri üsler kurulmustur. Ulukisla ve Çiftehan arasina kurulmustur. Ulukisla ve Çiftehan arasina LÜLÜ kenti kalesi ve magara tabyalarý insaa edilmistir.

Suyun Yapısı

Sarayhan Termal Hotel

1-Kaynak adi: Nigde ili,Ulukisla ilçesi,Çiftehan Kasabasi,Çiftehan Kaplica suyu.

2-Degerlendirme Tarihi: 12 Kasim 2009

3-Analiz raporuna göreDogal tedavi unsurununNiteliginin tanimlanmasi:(Suyun/peloidin Tanimi):T.C Saglik Bakanligi Refik Saydam Hifzisihha Merkezi Baskanligi, Gida Güvenligi ve beslenme Arastirma MüdürlügüLaboratuvarinin 16/10/2009 gün ve B.10.1.RSH.0.09.120/02/3916-1 Sayili raporu ile DSI TAKK Dairesi Baskanliginin15.10.09gün ve 09-319 istek numarali raporuna göre toplam mineralizasyonu 1805,14 mg /Lt, Kaynak Çikis sicakligi 53 C Termomineralli Su.

4-Niteligine göre Dogal tedavi unsurunun Tibbi Balneolojik Tanimlanmasi: Anilan Kaynak Toplam 1805,14 mg/Lt Mineralizasyonu olan,florürlü (1,11 mg/Lt) Termomineralli sudur.Banyo uygulamalari seklinde inflamatuvar Romatizmal hastaliklarin (Romatiodartrit ankilozan spondilit basta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel agrisi ,osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastaliklarinin ;miyozit tendinit,travma,fibromiyalji sendromu gibi yumusak doku hastaliklarinin tedavisinde tamamlayici tedavi unsuru olarak; Ortopedik operasyonlar, Beyin ve sinir cerrahisi sonrasi gibi uzun süre hareketsiz kalma durumlarinda mobilizasyon çalismalarinda; kronik dönemde seçilmis Nrolojik rahatsizliklarda, Cerbral palsy gibi hastaliklarin edavisinderehabilitasyon amaciyle,Stres Bozuklugu, nürovejatatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarinda ve spor yaralanmalarinda tamamlayici tedavi unsuru olarak kullanilabilir niteliktedir.

Kaynagin içerdigi arsenik miktari (0,03 mg/Lt) !!! Suyun sürekli içme seklinde kullanilmasi durumunda sakinca yaratabilecek düzeydedir. Bu nedenle suyun sürekli içme seklinde kullanimlari engellenmelidir.!!!

Sarayhan Termal Hotel

5-Tibbi degerlendirme Kurulunun Bu Kaynakta Kurulmasi Muhtemel Tesisle Ýlgili Önerileri:

1- Banyo uygulama birimlerinde ( Kaplicalar yönetmeligi Madde 11 a,b deki esaslara uyulmasi gerekmektedir. " Termal tedavi Havuz/Havuzlari,
" Sira Banyolari(Küvetler),
" Lokal Banyo aygitlarinin (ekstremite, Oturma Banyolari) Kurulmasi

2- Planlaniyor ise Fizik tedavi uygulamasinda Kaplicalar Yönetmeligi Madde 8ve 12 de belirtilen hususlarin dikkate alinmasi,

3- Tesiste ,Kaplicalar yönetmeligi Madde 14 a,b ve c bendinde belirtilen asgari personelin ; laboratuvar düsünülüyorsa Laboratuvar teknisyeninin bulundurulmasi önerilmektedir.

Tarihi Yerleri

Sarayhan Termal Hotel

Çiftehan,Katranci Köyü,Alihoca Köyü ve Maden köyü Muhtesem bir kare. Içinde öyle güzellikler barindiriyorki inanamazsiniz. Çiftehan kaplicalari kaplica olmasada böyle muhtesem bir doga tüm insanlarin dikkatini buraya çekmeye yeterdi. Bir doga dostu ve seveni olarak inanin hangi güzellikten baslayacagima karar veremiyorum. Çiftehan kasabamiz zaten basli basina SIk bir yerde bulunmakta. Buraya en yakin Katranci köyünden baslayayim, Muhtesem manzara tam dogayla iç içesiniz kus sesleri ve su sesinden baska ses sizi rahatsiz etmez. Biz oraya gelecegin yaylasi diyoruz. Çiftehan kaplicalarinada uzakligi sadece 3 km olmasi buraya ayri bir çekicilik veriyor. Çok kisa süre içerisinde burasinin çok özellerin tatil köyü olacagindan eminim. Alihoca köyü Yaklasik 20 km lik bir vadinin tek hakimi Bu vadiye ilk girdiginizde manzarayi seyretmekten kendinizi alamayacaksiniz. Kirkpinar Kaynagi,Kalkankayasi,Kumlucasi, Dipsiz delik ve Aktas emin olun böyle bir vadiye ya hiç girmemissinizdir yada çok nadir. Kesinlikle gezmeniz gereken yerlerden biri.

Maden Köyü Toroslarin en zirvesi Yazin hangi mevsim giderseniz gidin üsümeden gelmezsiniz. Hemen üstünde Karagöl ve çinigöl tam doga harikasi Olta balikciligini severseniz gölden sazan baligi avlamak için takiminizi almayi unutmayin. Ben doga hastasiyim iç içe bir kaç gün geçirmek istiyorum derseniz çadirinizi uyku tulumu ve kampetinizide almayi unutmayin. Gündüz manzarayi geceleride yildizlarin dansini seyretmek size kalmis. Simdi cogunuz evet gitmistim muhtesem bir yer derken, Bir cogunuzda Eminim Çiftehana kadar gidip yada Çiftehan yol güzergahindan geçerken buralari bilmiyordumki gidim diyeceksiniz. Gitmeyenler hakli belki buralarin tanitimini etkin bir sekilde yapamadik, Böylesine muhtesem bir vadinin tanitimini elimizin tersi ile bir kenara ittik ve sadece Kaplicalarla ilgilendik.

Ulaşım

Çiftehan kaplicalari e-90 karayolu güzergahi olmasi ve demir yolunun Çiftehan merkezinden geçmesi dolayisiyla size 24 saat ulasim kolayligi sunuyor.

* Adana Hava alanina 115 Km
* Hatay,Urfa, Gaziantep,Ceyhan, Adana, Mersin istikametinden gelenler Pozanti Otobanini çiktiktan sonra 16 Km ilerde sagda.
* Ankara Konya Istikametinden gelenler Nigdeden 75 Km Konya Eregliden 75 km ilerde, Ulukisla yi gectikten 29 km ilerde Solda.

Bulundugunuz bölgeden Nigde bölgesine giden herhangi bir otobüse yada trene binmeniz sizi Çiftehan kaplicalarina birakacaktir.Indikten sonra artik bizim misafirimizsiniz.

* Çiftehan Kaplicalari 
* Adanaya - 120 km 1,5 saat yaklasik 
* Mersine - 125 km 1,5 saat yaklasik 
* Ankaraya - 350 km 
* Hataya - 400 km 
* Konya'ya - 350 km